Číslo 12/2023 - PDF | eBook
Všechna čísla (40)

Atletický šampionát ovládla ZŠ Englišova

19. 6. 2023

Pod organizační záštitou Asociace školních sportovních klubů ČR a pořadatelskou taktovkou ZŠ Englišova se uskutečnilo v Opavě na Tyršově stadionu Republikové finále v atletickém čtyřboji.

První den se střetly družstva 6. a 7. tříd (2009-2011) a druhý den týmy 8. a 9. tříd (2007-2008). Účastníci podle věku soutěžili ve sprintu na 60 metrů, skoku do dálky, hodu míčkem, skoku vysokém, vrhu koulí a vytrvalostním běhu.

V pondělním klání získala první republikový triumf ZŠ Opava, Englišova ziskem 4 862 bodů. Na 2. místě skončila ZŠ a MŠ Hradec Králové, Pražská (4 526) a na 3. příčce ZŠ Břeclav, Slovácká (4 500). Mezi jednotlivci v celkovém pořadí skončil na 1. místě Lukáš Balcar (ZŠ a MŠ H. Králové, Pražská) výkonem 2 064 bodů, na 2. příčce Lukáš Lesa (ZŠ U. Hradiště, Sportovní) výsledkem 1 855 bodů a na 3. pozici se umístil Štěpán Frýdek (ZŠ Břeclav, Slovácká) ziskem 1 845 bodů. V jednotlivých disciplínách zvítězil ve sprintu na 60 metrů (7,62 s) a skoku dalekém (547 m) Lukáš Balcar, v běhu na 800 metrů (2:15,18 min) a skoku vysokém (164 cm) Štěpán Holas (ZŠ Opava, Englišova) a v hodu míčkem (67,39 m) Antonín Baránek (ZŠ Břeclav, Slovácká). V kategorii mladších žákyň vyhrálo Gymnázium Dobruška (8 267 bodů), na 2. místě skončila ZŠ Opava, Englišova (8 083) a na 3. příčce skončil výběr ZŠ Turnov, Skálová (7 586).

Celkové pořadí mezi děvčaty ovládla Barbora Dvořáková (Gymnázium Dobruška) výkonem 2 401 bodů, na 2. místě skončila Aneta Onderková (ZŠ Opava, Englišova) ziskem 2 333 bodů a na 3. pozici se umístila Nela Vaníčková (ZŠ Turnov, Skálova) výsledkem 2 323 bodů. V jednotlivých disciplínách zvítězila ve sprintu na 60 metrů (8,07 s) a skoku dalekém (500 cm) Aneta Onderková, v běhu na 600 metrů (1:40,86 min) Julie Esslerová (ZŠ Opava, Englišova), v hodu míčkem (55,15 m) Tereza Březovská (Gymnázium Dobruška) a ve skoku vysokém (146 cm) Viktorie Šebestíková (ZŠ Břeclav, Slovácká).

Velmi kvalitní výkony přinesl i druhý den, kdy soutěžili družstva a jednotlivci v kategoriích starších žáků a žákyň. Finálový závod děvčat se nejvíce vydařil družstvu ze ZŠ Opava, Englišova, který zvítězil výkonem 9 210 bodů. Na 2. místě skončila ZŠ Zlín, E. Zátopka se ziskem 8 494 bodů a na 3. příčce se umístilo Gymnázium Klatovy výsledkem 8 484 bodů. Celkové pořadí ovládla Kristýna Hozmanová (Gymnázium Klatovy) výkonem 2 776 bodů, 2. skončila Karolína Kuchyňková (ZŠ a MŠ Vranovice) ziskem 2 536 bodů a 3. místo obsadila Beáta Živníčková (ZŠ Opava, Englišova) výsledkem 2 514 bodů.

V jednotlivých disciplínách zvítězila ve sprintu na 60 metrů (7,81 s), skoku vysokém (152 cm) a vrhu koulí (9,01 m) Kristýna Hozmanová, v hodu míčkem (60,25 m) Bára Andrlová (ZŠ Opava, Englišova), v běhu na 800 metrů (2:24,54 min) Emma Zajícová (ZŠ Opava, Englišova) a skoku dalekém Beáta Živníčková (546 cm). Kategorii starších žáků ovládlo družstvo ze ZŠ Břeclav, Slovácká ziskem 9 525 bodů. Druhé místo obsadila ZŠ Opava, Englišova výkonem 8 586 bodů a na 3. příčce s pouhým odstupem dvou bodů skončila ZŠ a MŠ Ostrava, Bělský les výsledkem 8 584 bodů. Pořadí jednotlivců ovládlo trio ze ZŠ Břeclav, Slovácká a sice Vítek Elsner (2 609), Lukáš Drobilič (2 397) a Richard Smolík (2 361). V jednotlivých disciplínách vyhrál sprint na 60 metrů (7,49 s) Mikuláš Petřík (ZŠ U. Hradiště), běh na 1000 metrů (2:44,82 min) Jan Foltys (ZŠ Opava, Englišova), vrh koulí (13,06 m) a skok vysoký (184 cm) Vítek Elsner (ZŠ Břeclav, Slovácká), hod míčkem (82,43 m) Jan Kroupa (ZŠ Kostelec n. Orlicí) a skok daleký (601 cm) Bartoloměj Valtr (ZŠ Opava, Englišova).

Slavnostního vyhlášení, které moderoval ředitel závodu a ZŠ Englišova Jan Škrabal, se zúčastnil primátor města Opavy Tomáš Navrátil a náměstek města Opavy Michal Kokošek, kteří dekorovali medailisty. Kromě skvělých výkonů všech závodníků a medailových úspěchů jednotlivých škol si absolutorium zaslouží i pořadatelé celostátního finále v atletickém čtyřboji, a sice ZŠ Englišova v Opavě.

Text a foto: Drahomír Streit