Okresní rada AŠSK Ostrava

Okresní rada AŠSK Ostrava

40 školních sportovních klubů se 1540 členy

Časopis DO TOHO!
č. 5/2019

Číslo 5/2019 - PDF | eBook
Všechna čísla (33)

Školní atletické MS: Dvanácté místo a oslavná makarena

16. 5. 2019
Foto: Školní atletické MS: Dvanácté místo a oslavná makarena

"Když budou do osmičky, tak budu hodně spokojený," hlásí před prvním dnem jasný cíl Lukáš Klíma, trenér chlapeckého i dívčího týmu z brněnského Gymnázia Ludvíka Daňka. Atletickým reprezentantům z jihomoravského kraje se na školním mistrovství světa ve Splitu v úvodu daří. Ve výšce bere Michaela Horvátová celkově druhé místo výkonem 171 cm. Jen o jednu příčku hůře finišuje její spolužák David Ježek na 300 m překážek. Hned dvě čtvrtá místa vynášejí časy Marie Kristýny Ptáčkové a Jakuba Stibala na 200 a 1500 m.

Důležité body zajišťuje také Veronika Válová pátou příčkou v oštěpu a Jiří Osolsobě v kouli, který vybojovává šestou pozici výkonem 16.48 m. "Škoda toho prvního pokusu, malinko jsem zaškobrtnul zadní nohou a byl z toho přešlap. Mohlo to být o metr dál," lituje český vrhač. Náladu si ale vzápětí zlepšuje novým osobním rekordem v dálkařském sektoru.

V závěru úvodního dne tak brněnský chlapecký tým ve výběrové kategorii figuruje na třetím místě, jejich kolegyně drží čtvrtou příčku. "Celá řada zemí ale ještě nemá započítané výsledky," uklidňuje medailové ambice Klíma. Má pravdu - celkové umístění české reprezentace se po soutěžní středě i kvůli specifickým pravidlům šampionátu nedá ani zdaleka předvídat.

Ostudu tady neuděláme

"Ani my tady ostudu dneska neuděláme," usmívá se trenérka Erika Macková v závěru prvního dne. Její dívky z Gymnázia Mozartova Pardubice obsazují mezi školními týmy jedenáctou příčku. Velkou zásluhu na tom má talentovaná Amálie Nováková. Ačkoliv se jí v dálce nedaří správně načasovat odraz, v konkurenci 57 skokanek je patnáctá příčka úspěchem. Ještě lépe se v mezinárodní konkurenci daří její týmové kolegyni Andreje Matějkové. Na trati dlouhé 1500 m vybíhá časem 5:20.19 pro své družstvo osmé místo. "Ani my jsme zatím nic výrazně nepokazili," hlásí v polovině dne Jiří Navrátík, vedoucí chlapeckého výběru z Gymnázia Třinec. Reprezentanti Moravskoslezského kraje zaujímají mezi školními družstvy dočasnou 23. příčku.

Dvanácté místo a oslavná makarena

"Dneska bude oproti včerejšku klid, to se skoro budeme moct opalovat," žertuje trenér Klíma v narážce na výrazně méně nabitým program druhého dne. Česká delegace se usazuje u cíle stovky a netrpělivě vyhlíží  první dvě běžecké disciplíny - krátké překážky a sprint na 100 m.

Právě na královské trati mají pardubické dívky opravdový triumf, který jim může pomoci se posunut v celkovém pořadí - běžkyni Amálii Novákovou. "Tabulkově je mezi školními týmy druhou nejlepší sprinterkou celého šampionátu," avizuje tělocvikářka Macková. Talentovaná atletka svou roli jedné z favoritek potvrzuje a finišuje časem 12.47 s. V celkovém pořadí jí poráží pouze italská běžkyně. "Holky, až se vrátí, tak jí pochvalte i za mě, pěkně to běžela," prohodí trenér Navrátík ke spolužačkám české sprinterky. Všechny obratem přikyvují.

Po započtení výsledků dalších technických disciplín - trojskoku a skoku o tyči - je jasné, že medailové ambice trenér Klíma klidnil oprávněně. České týmy v celkovém pořadí klesají. "Osmé místo z toho nebude. Nejlépe budou holky desáté, nejhůře dvanácté," propočítává kouč brněnského výběru. Závodní den se ubírá ke konci a všechna čtyři česká družstva čeká poslední zkouška - štafeta. Hlavně na závěr nic nepokazit - neulít start, nevyšlápnout z dráhy a nezkazit předávku. Přesně to by znamenalo výrazný propad v celkovém pořadí.

Při předání kolíku padají Bělorusové i Íranci. České týmy však zvládají poslední disciplínu s přehledem. A z hlasatelské věže se ozývají celkové výsledky - dívčí výběr z Brna končí podle očekávání Klímy na dvanáctém místě, ten chlapecký se umisťuje o dvě příčky za nimi. V kategorii školních týmů obsazují reprezentantky Pardubic šestnácté místo, studenti z Třince jsou pak dvacátí.

Všechna družstva z pěti různých kontinentů sbíhají na travnatou plochu a začínají spontánní oslavy vydařeného šampionátu. Z reproduktorů se ozývá celosvětově známá píseň - tenhle tanec zná snad každý, a tak si vedle sebe stoupají Češka, Brazilec, Španěl, Francouz, Italka i Íránec a rozjíždí se společná makarena…