Okresní rada AŠSK Ostrava

Okresní rada AŠSK Ostrava

40 školních sportovních klubů se 1540 členy

Časopis DO TOHO!
č. 5/2019

Číslo 5/2019 - PDF | eBook
Všechna čísla (33)

První ročník republikového finále v přehazované pod Ještědem

20. 5. 2019
Foto: První ročník republikového finále v přehazované pod Ještědem

V Liberci se na konci března uskutečnil 1. ročník finálového klání v přehazované. Vyhrála ZŠ Jeremenkova z Prahy.

Šestnáct nejlepších týmů v přehazované ze základních škol z celé České republiky se sešlo na ZŠ Dobiášova v Liberci, která pořádala 1. ročník republikového finále v přehazované. Dvoudenního turnaje se zúčastnili žáci 4. a 5. tříd prvního stupně. Z vítězství se nakonec zaslouženě radovala ZŠ Jeremenkova z Prahy, která ve finálovém souboji porazila ZŠ Znojmo. Třetí místo obsadila ZŠ Karlovy Vary.

Po zahajovacím ceremoniálu začaly souboje v základních čtyřech skupinách. Soutěžila smíšená družstva chlapců a dívek. Všechna utkání se hrála na dva sety. Podle pořadí ve skupinách byly poté týmy umístěny do vyřazovacího systému tzv. "oboustranného pavouka", podle kterého se druhý den utkaly o celkové pořadí. Družstva na prvních a druhých místech ve skupinách postoupila do bojů o celkové 1. až 8. místo a družstva na třetích a čtvrtých místech ve skupinách bojovala o celkové 9. až 16. místo. Za tento herní systém pro RF patří poděkování bývalému hráči české volejbalové reprezentace a Dukly Liberec Martinu Nečasovi.

O hladký průběh 1. ročníku republikového finále se zasloužil organizační tým v čele s ředitelem soutěže a pořadatelské školy Ivo Svatošem. Dodržování pravidel přehazované v průběhu turnaje kontrolovalo osm zkušených rozhodčích. Na celý průběh soutěže dohlížel garant přehazované a vybíjené Monika Nečasová, která je zároveň učitelkou sportovní třídy ZŠ Liberec, Dobiášova. Velké poděkování za návštěvu RF a pomoc s jeho organizací patří Leoši Bímovi, členu VV AŠSK ČR a předsedovi KR AŠSK ČR Libereckého kraje.

Patronkou republikového finále v přehazované se stala bývalá žákyně ZŠ Liberec, Dobiášova Lucie Kolářová, současná hráčka ženského volejbalového týmu Dukly Liberec, studentka gymnázia a mimo jiné sestra fotbalového brankáře pražské Slavie Ondřeje Koláře, který jako student také začínal na pořadatelské škole. Před závěrečným ceremoniálem se Lucie podělila v rozhovoru s moderátorem o své zážitky ze sportování a věnovala malým sportovcům svoji fotografii s autogramem.

Z dalších čestných hostů RF jmenujme předsedkyni Českého klubu Fair-play Květu Peckovou-Jeriovou, která při slavnostním zakončení ocenila hráče za dodržování pravidel hry fair play. Následovalo vyhlášení výsledků, předání pohárů a medailí nejlepším třem týmům. Všechna zúčastněná družstva obdržela na památku sportovní batůžky s logem RF, nápoje od firmy Rauch a další věcné ceny od sponzorů. Nechyběly ani odměny pro nejlepší hráče soutěže. Tým pořadatelské školy skončil na turnaji sedmý.

ZŠ Dobiášova disponuje sportovním zázemím pro pořádání soutěží a mnohých se také účastní. Žákům jsou k dispozici dvě tělocvičny, hala, bazén, atletická dráha a venkovní hřiště. V prostorách jídelny školy bylo v průběhu RF zajištěno stravování a na kolejích TU Liberec ubytování týmů. Nadějní jedinci z řad mládeže se v Liberci zapojili do sportování právě v době, kdy se zde na konci června tohoto roku koná IX. Letní olympiáda dětí a mládeže ČR.

Fotogalerie

Výsledky turnaje:

1. místoZŠ Jeremenkova, Praha
2. místoZŠ Prokopa Diviše, Znojmo
3. místoZŠ Krušnohorská, Karlovy Vary
4. místo1. ZŠ Holešov
5. místoMGZŠ Jirkov
6. místoZŠ U Lesa, Nový Bor
7. místoZŠ Dobiášova, Liberec
8. místoZŠ Masarykova, Polička
9. místoZŠ Na Výsluní, Brandýs nad Labem
10. místoZŠ Javornická, Rychnov nad Kněžnou
11. místoZŠ Vrchlického, Liberec
12. místoZŠ pod Svatou Horou, Příbram
13. místoZŠ P. Bezruče, Frýdek-Místek
14. místoZŠ Jana Železného, Prostějov
15. místoZŠ Tolstého, Klatovy
16. místo5. ZŠ Jindřichův Hradec